Tube Racks
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (48)
- (51)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (35)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (6)
- (1)
- (50)
- (39)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (22)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (38)
- (20)
- (1)
- (31)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (38)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (36)
- (4)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (4)
- (24)
- (1)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (3)
- (13)
- (31)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (6)
- (2)
- (13)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (2)
- (26)
- (1)
- (13)
- (4)
- (46)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (40)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (86)
- (1)
- (3)
- (5)
- (10)
- (1)
- (20)
- (5)
- (14)
- (1)
- (2)
- (24)
- (2)
- (1)
- (57)
- (7)
- (1)
- (8)
- (12)
- (7)
- (15)
- (20)
- (11)
- (4)
- (14)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (58)
- (2)
- (19)
- (4)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (28)
- (1)
- (5)
- (56)
- (7)
- (10)
- (9)
- (9)
- (1)
- (3)
- (236)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (48)
- (14)
- (18)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (18)
- (21)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (3)
- (5)
- (50)
- (11)
- (12)
- (190)
- (1)
- (9)
- (6)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (25)
- (226)
- (9)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (6)
- (192)
- (1)
- (2)
- (11)
- (27)
- (2)
- (3)
- (36)
- (2)
- (10)
- (4)
- (29)
- (2)
- (57)
- (16)
- (9)
- (6)
- (8)
- (139)
- (8)
- (33)
Filtered Search Results
United Scientific™ Plastic Test Tube Rack, Round, 12-Tube
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Economical way to safely store test tubes.
United Scientific™ Plastic Test Tube Rack, 12-Tube
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Popular design breaks down flat for easy storage.
United Scientific™ Test Tube Rack, Stainless Steel
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
This Stainless Steel Test Tube Rack is a sturdy Z-shaped rack made from a single sheet of heavy gauge Stainless 304. Holds 25 tubes up to 16 mm.
Eisco™ Six Hole Wood Test tube Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Six Hole Wood Test tube Rack with coated finish to protect from chemicals.
United Scientific™ Test Tube Drying Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Dry your test tubes without taking up a lot of bench space.
| Includes | 6 Racks |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Tube Rack with Drying Pins |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Red |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Test Tubes |
United Scientific™ Test Tube Rack Set
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
This Test Tube Rack Set contains twelve test tubes and a brightly colored two tiered test tube stand.
United Scientific™ Plastic Test Tube Rack, 3-Tier
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Can be disassembled to store flat
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Test Tube Rack (3-tier) |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | No |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Test Tubes |
Eisco™ Plastic Test Tube Rack, 12 Place
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Plastic Test Tube Rack accommodates up to 12 test-tubes - (6) 30 mm diameter and (6) 15 mm diameter tubes
Eisco™ Test Tube Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Made of high quality plastic, this Test Tube Stand provides good chemical and thermal resistance. Its three tiered grid design features 0.75 in. square slots, and is designed to hold 16 mm test tubes (36).
United Scientific™ Test Tube Rack, 1-Piece
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Open design makes it easy to see samples from all angles.
| Array | 6 x 6 |
|---|---|
| Includes | 4 Racks |
| Shape | Square |
| Product Type | Test Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | No |
| Color | White |
| Positions | 36 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Test Tubes |
Eisco™ Test Tube Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Attractive, sturdy Eisco wooden test tube stand holds up to 6 tubes in the classroom laboratory.
| Includes | Drilled holes of 22mm. dia. each to accommodate 6 tubes |
|---|---|
| Shape | Horizontal |
| Width (English) | 5.1 in. |
| Product Type | Test Tube Stand |
| Shelves | 2 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Color | Brown |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Wood |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Test Tubes |
United Scientific™ Round Test Tube Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
This Round Test Tube Rack features a solid high-impact plastic construction.
United Scientific™ Test Tube Rack, 16 mm Tubes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Different colors are ideal for separating and identifying samples.
| Array | 3 Rows, Two Hold 10 Tubes, One Holds 11 |
|---|---|
| Includes | 4 Racks |
| Shape | Rectangular |
| For Use With (Equipment) | 16 mm Tubes |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | No |
| Positions | 31 |
| Material | Polycarbonate |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Test Tubes |
Fisherbrand™ Poxygrid™ Test Tube Racks
Science Education
A science education product.
A science education product.
Chemical (organic solvents, salts, weak acids and weak alkalis) and corrosion-resistant steel wire racks are coated with heat-cured epoxy
| Product Type | Test Tube Rack |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
Bel Art™ No-Wire™ Autoclavable Test Tube Racks
Science Education
A science education product.
A science education product.
Submersible polypropylene test tube racks sink in water baths and maintain stability even in agitated water. Great alternative to wire racks, with price and space saving advantages over other plastic racks.
| Height (Metric) | 6.4 cm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 9.68 x 4.09 x 2.51 in. (24.59 x 10.4 x 6.4 cm) |
| Width (English) | 4.09 in. |
| Length (Metric) | 24.59 cm |
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes |
| Length (English) | 9.68 in. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.4 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 2.51 in. |